چگونه اتفاقات بد را از ذهن خود پاک کنیم؟

چگونه اتفاقات بد را از ذهن خود پاک کنیم؟

در این مقاله به این سوال پاسخ داده خواهد شد که چگونه اتفاقات بد را از ذهن خود پاک کنیم؟ پاسخ این سوال را وحید قنبریان نائینی که سال‌ها در زمینه ا‌ن‌ال‌پی فعالیت داشته است می‌دهد. در ان‌ال‌پی یا برنامه‌ریزی عصبی کلامی که به علم موفقیت و علم تغییرات سریع شناخته می‌شود به ساختار‌های اتفاقات در مغز پرداخته می‌شود.

قبل از اینکه راهکار چگونگی پاک کردن اتفاقات بد را ارائه دهیم نیاز است توضیحاتی در مورد مغز و اثر اتفاقات بر ذهن داشته باشیم. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 

اتفاقات بد در ذهن سیستم معرفی دارند:

مغز ما که زیرمجموعه ذهن ما است از میلیاردها سلول عصبی یا نورون شکل گرفته است. از ارتباط این نورون ها یک مسیر عصبی شکل می‌گیرد. این مسیر عصبی مربوط به رفتار‌ها و عادات ما است. پس زمانی که از اتفاق یا خاطره‌ای صحبت می‌شود، حتما مسیر عصبی برای آن در ذهن ما شکل گرفته است.

این موضوع که اتفاقات در ذهن ما سیستم معرفی دارد به این موضوع برمی‌گردد که مسیر عصبی آن چگونه شکل گرفته است.

 

واقعیت را نمی‌شود از ذهن پاک کرد:

اتفاق چیزی است که قبلا به وقوع پیوسته است. ما آن اتفاق را نمی‌توانیم از ذهن خود پاک کنیم. به این قسمت در ان‌ال‌پی واقعیت گفته می‌شود. اما می‌توانیم اثر و نگرش و ذهنیتی که نسبت به این خاطره داریم را کم‌رنگ کنیم.

اتفاقاتی مثل جدایی‌های عاطفی یا فوت عزیزان یا تصادف، از جمله مواردی است که در کارگاه‌های ان‌ال‌پی بسیار پرداخته ایم. این‌ها نمونه اتفاقاتی است که زندگی بسیاری را در تأثیر خود قرار داده است.

اثر گذاری اتفاقات بد گذشته بر ذهن و زندگی ما چگونه است؟

این نکته در ان‌ال‌پی مطرح می‌شود که ذهن و جسم در یک سیستم هستند. پس زمانی که ذهن ما حالت آشفتگی دارد و از موضوعی بهم ریخته است جسم ما هم به همین صورت خواهد بود. اتفاقات بد مانع از این می‌شود که به درستی زندگی کنیم.

اتفاقات بد زندگی ما را مختل می‌کنند چون دغدغه ایجاد می‌کنند. دغدغه انرژی می‌گیرد و نمی‌توانیم بر رشد خود تمرکز کنیم. شاید برای شما پیش آمده باشد که با فردی به اختلاف خورده‌اید و بعد از آن ذهن شما کماکان درگیر اختلافات‌تان است. کارهای شما انجام نمی‌شود. حوصله ندارید. مدام در ذهن‌تان درگیر و با خود و او صحبت می‌کنید.

این اثر اتفاقات بد گذشته بر ذهن ما است که برای زندگی بهتر باید آن‌ها را پاک یا به کلام صحیح‌تر کم‌رنگ کنیم.

پیشنهاد ان‌ال‌پی در کمرنگ کردن خاطرات ناگوار از ذهن:

در برنامه‌ریزی عصبی کلامی ما با تکنیک‌هایی که به نوعی دفترچه راهنمای استفاده از مغز است برنامه‌ریزی ذهن‌مان را تغییر می‌دهیم. همانطور که گفته شد ما واقعیت را نمی‌توانیم تغییر دهیم اما ساختاری که در ذهنمان‌ تشکیل داده است را می‌توانیم تغییر دهیم.

ساختار اتفاقات زمانی تغییر می‌کند که تصویر ذهنی که از اتفاق داریم تغییر کند.

 

تغییر تصاویر ذهنی از اتفاقات گذشته:

ذهن ما مولتی مدیا (چند رسانه‌ای) است. ذهن ما صدا، تصویر، بو، رنگ، حس، ابعاد، سطح آگاهی و … دارد. زمانی که صحبت از تصویر ذهنی می‌شود تمامی موارد گفته شده را شامل می‌شود.

واقعیت، تصویر و حسی را در ذهن ما ایجاد کرده است. ما با کمک ان‌ال‌پی این تصویر و حس را تغییر می‌دهیم و در نتیجه رفتار ما تغییر خواهد کرد.

چگونه اتفاقات بد را از ذهن خود پاک کنیم؟

چگونه با تکنیک ان‌ال‌پی اتفاقات بد را از ذهن خود پاک کنیم؟

در مرحله اول نیاز است به یک آرامش درونی برسیم تا دسترسی به ضمیر ناخود‌‌آگاه پیدا کنیم. زیرا که ضمیر ناخوآگاه است که قدرت دارد و برای تغییر بسیار موثر است.

بعد از آن نیاز است کیفیت هایی که از تصویر در ذهن‌مان داریم را تغییر دهیم. مثل این که تصویر را کاملا رنگی می‌بینیم به سیاه و سفید تغییر دهیم.

تصویر را خیلی نزدیک به خود می‌بینیم آن را از خود دور کنیم. صداهایی که در تصویر می‌شنویم را تغییر دهیم.

ریچارد بندلر که از بنیانگذاران ان‌ال‌پی است می‌گوید اگر بتوانیم به تصویر ذهنی خود بعد از تغییر، بخندیم به مراحل خوبی رسیدیم.

 

از شما دعوت می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر در مورد کم‌رنگ کردن خاطرات ناگوار در ذهن با روش ان‌ال‌پی فیلم کارگاه کمرنگ کردن خاطرات ناگوار با ان‌ال‌پی را دریافت و مشاهده بفرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *