پاسخ پنج سوال در مورد ان ال پی

پاسخ پنج سوال در مورد nlp

هر زمانی که اسمی از ان‌ال‌پی برده می‌شود، سؤال‌هایی مطرح می‌گردد.مثلا ان ال پی چیست؟ دانستن پاسخ سؤال‌ها، آگاهی شما در مورد این علم افزایش می‌دهد. در این مقاله وحید قنبریان نا‌ئینی به این سؤال‌ها پاسخ خواهد داد. او دانش‌آموخته ان‌ال‌پی است.همچنین از سال ۱۳۹۶ به صورت رسمی مشغول به فعالیت در حوزه مهارت‌های ان‌ال‌پی بوده است.

ان ال پی چیست
ان ال پی چگونه است

ان‌ال‌پی چیست؟

ان‌ال‌پی مخفف سه کلمه (Neuro-linguistic programming) که در فارسی به برنامه‌ریزی عصبی، کلامی ترجمه شده است. دو نفر به نام‌های ریچارد بندلر و جان‌ گریندر که روان‌شناس و زبان‌شناس بودند در اوایل دهه هفتاد میلادی یعنی سال ۱۹۷۱ میلادی با تحقیق و الگوبرداری از افراد موفق این علم را بنیان‌گذاری کردند.

 

این دو نفر با مطالعه بر روانشناس‌های برتر، تاجر‌های برتر، سخنرانان برتر و … به رفتار‌هایی دست یافتند که بین تمامی ‌آن‌ها مشترک بود.  این رفتار‌ها که از طرز‌فکر، مدل ارتباطی و مدل رفتاری آن‌ها برداشت شد به کد‌های ذهنی تبدیل شدند.

این کدها به دیگر افراد هم داده شد ونتیجه شگفت‌انگیز این بود که آن‌ها هم به همان موفقیت‌ها دست یافتند. اینجا بود که (NLP)  به طور رسمی مطرح گردید.

 

ان‌ال‌پی هم علم است چون یک سری کد‌های ذهنی دارد که علوم اعصاب هم تأیید می‌کند و هم هنر است که با خلاقیت می‌توانیم مزیت‌های زیادی از این کدهای ذهنی بدست آوریم.

 

کاربرد ان‌ال‌پی در چیست ؟

زمانی که ‌ ان‌ال‌پی را بیاموزید در موقعیت‌های مختلف میتوانید از آن کمک بگیرید . 

مثلا زمانی که قصد دارید با افراد جامعه ارتباط برقرار کنید. اصول برقراری ارتباط مؤثر با توجه به کد ذهنی افراد در ان‌ال‌پی مطرح شده است.  از این اصول در متقاعدسازی افراد استفاده می‌شود.

برای هدف‌گذاری از راهکارهای ان‌ال‌پی کمک می‌گیریم. این راهکار‌ها با توجه به زبان ذهن است . کارکرد ضمیر ناخودآگاه در این راهکارها دارای اهمیت است.

برای کمرنگ کردن اثر خاطرات ناگوار گذشته که مانع از توجه به زمان حال و داشتن آینده‌ای درخشان ‌می‌شد از ان‌ال‌پی کمک می‌گیریم.

همچنین برای رفع موانع ذهنی، ترس‌ها ، استرس‌ها الگوبرداری از افراد موفق در حوزه‌هایی که می‌خواهیم فعالیت داشته باشیم.  همچنین آنچه ما را به موفقیت و رضایت نزدیک می‌کند از ان‌ال‌پی کمک می‌گیریم.

 

روش یادگیری ان‌ال‌پی به چه صورت است؟

دوره‌های آموزشی حضوری و غیرحضوری و کتاب‌ها وجود دارند.

بسیاری از افراد به دنبال کتاب‌هایی در مورد ان‌ال‌پی هستند و اکثریت از سنگین بودن درک کتاب صحبت می‌کنند . اما زمانی که در کار‌گاه‌‌های آموزشی چه حضوری و چه غیرحضوری شرکت کرده باشید این مسئله برای شما پیش نمی‌آید. افراد از کتاب خواندن در مورد ان‌ال‌پی، بعد از کارگاه حضوری رضایت دارند.

 

پس پیشنهاد ما این است که ابتدا ان‌ال‌پی را با استاد، آموزش ببینید.

 

 

رابطه قانون جذب و ان‌ال‌پی به چه صورت است ؟

بدن ما میلیارد‌ها نورون یا سلول‌عصبی دارد که ان‌ال‌پی با تغییر و ایجاد مسیر‌های عصبی ما را برای موفقیت برنامه‌ریزی مجدد می‌کند.  همچنین از کلام هیبنوتیزمی که تأثیر بر ضمیر ناخودآگاه، استفاده می‌شود.

 

قانون جذب می‌گوید که همجنس همجنس خود را جذب می‌کند و شما به آنچه فکر می‌کنید تبدیل می‌شوید.

مسأله ای که وجود دارد این است که افرادی که با قانون جذب کار کرده‌اند همگی جواب مثبت نگرفته‌اند . به چیزی قانون می‌گویند که برای همه یکسان باشد. پس می‌توانیم جذب را یک تجربه و نه یک قانون بدانیم.

هر چه قدر که می‌خواهید به موفقیت فکر کنیم ولی احساس و عملکرد و باور مناسب آن هدف را نداشته باشیم با موفقیتی روبرو نمی‌شویم.

اما موردی که وجود دارد هم قانون جذب و هم ان‌ال‌پی قصد برنامه‌ریزی مجدد ما را برای رشد و پیشرفت دارند. پس می‌توانیم آن ها مکمل هم بدانیم.

کوچینگ با ان ال پی
کوچینگ با ان ال پی

 کوچینگ با ان‌ال‌پی امکان‌پذیر است؟

کوچ یا مربی‌‌‌گری به این صورت است که فردی که کوچ هست با شناسایی و شناخت فرد مخاطب او را برای رسیدن به خواسته‌ای که دارد راهنمایی می‌کند.

 

 

 

در ان ال پی، افراد از تمامی راه‌هایی که برنامه‌ریزی شده اند بررسی می‌شوند. و اصطلاحا کارت شخصی آن ها را باید فرد ان‌ال‌پیست شناسایی کند.  پس با توجه به موارد گفته شده، ان‌ال‌پی برای کوچ، مناسب است.

البته که کوچ در موارد دیگری چون کوچینگ‌خانواده کوچینگ‌سازمانی کوچینگ‌فروش و … هم مطرح می‌شود . پایه و اساس ان‌ال‌پی الگوبرداری از افراد موفق در حوزه‌های متفاوت است. پس در کوچینگ‌های متفاوت از ان‌ال‌پی استفاده می‌شود.

 

حال که متوجه شدید ان ال پی چیست؟ از شما دعوت می‌کنم آموزش یک ساعته رایگان ان‌ال‌پی را از اینجا ببینید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *